INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jacek (Odrowąż)     

Jacek (Odrowąż)  

 
 
1183 - 1257-04-17
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jacek (1183–1257), dominikanin, kanonizowany. Bieg jego życia osnuty legendą, przekazaną przez XIV-wiecznego hagiografa, nasuwa wiele wątpliwości i da się tylko w przybliżeniu ustalić. Tak więc według niepewnej tradycji był J. bliskim krewnym błogosławionego Czesława. Pochodził z rodu Odrowążów, a miejscem jego urodzenia miał być Kamień pod Opolem. Być może, pobierał nauki w szkole katedralnej w Krakowie wówczas, gdy funkcje scholastyka sprawował w niej mistrz Wincenty zw. Kadłubkiem. Związany ze swym krewniakiem, Iwonem Odrowążem, kanclerzem Leszka Białego, obrał J. karierę duchowną, otrzymując podobno kanonię krakowską. Towarzyszył, wraz z Czesławem, Iwonowi w jego podróży do Rzymu w r. 1220 i w czasie jej trwania zdecydował się na wstąpienie do świeżo powstałego zakonu kaznodziejskiego św. Dominika. Jest wysoce prawdopodobne, że został skierowany do domu zakonnego w Bolonii i tam odbywał studia teologiczne. Zapewne w początkach 1221 r. opuścił to miasto i jako związany z nowo utworzoną prowincją węgierską zakonu pojawił się w Karyntii, gdzie wedle tradycji miał być założycielem klasztoru we Friesach. W jego planach leżała jednakże akcja misyjna wśród Kumanów i na Rusi. Drogę na wschód obrał J. przez Kraków i tam współdziałał w założeniu ok. r. 1222 domu zakonnego. Panuje rozbieżność poglądów co do daty przybycia J-ka wraz z towarzyszami nad Dniepr. Bardziej uzasadnione wydaje się przypuszczenie, że wyprawa ta nastąpiła rychło po r. 1223, a nie dopiero w r. 1228. Misja J-ka w Kijowie nie trwała długo, bowiem już w r. 1226 uczestniczył on w założeniu domu zakonnego we Wrocławiu, a w 1227 w Gdańsku. Z chwilą użycia dominikanów przez Krzyżaków w misji pruskiej w szeregach misjonarzy znalazł się również i J. W r. 1236 J. był w Paryżu na generalnej kapitule dominikańskiej jednym z trzech przedstawicieli prowincji polskiej zakonu kaznodziejskiego, powołanej do życia w r. 1228. Niejasne są losy J-ka w ciągu następnych lat. Wiadomo jedynie, że u schyłku życia znalazł się w Krakowie i tam zmarł 15 VIII 1257 r. Ślady kultu zmarłego sięgają wprawdzie XIII w., kanonizacja nastąpiła jednakże dopiero w nastrojach kontrreformacji 17 IV 1594 r.

 

Abraham W., Powstanie organizacji Kościoła łacińskiego na Rusi, Lw. 1904; Dobrowolski K., Żywot św. Jacka. Ze studiów nad Polską hagiografią średniowieczną, „Rocz. Krak.” T. 20: 1926; Kłoczowski J., Dominikanie polscy na Śląsku w XIII–XIV wieku, Lublin 1956; Kozłowska Z., Założenie klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie, „Rocz. Krak.” T. 20: 1926; Woroniecki J., Św. Jacek Odrowąż, Kat. 1947 (bogata bibliogr.); – Długosz, Historia, Opera, XIII; tenże, Liber benef., Opera, III; Stanislaus lector, De vita et miraculis Sancti Jacchonis, Ed. Ćwikliński, Lw. 1884, Mon. Pol. Hist., IV.

Tadeusz Manteuffel

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wincenty Kadłubek

około 1160 - 1223-03-08
biskup krakowski
 

Witelon (Vitelo, Witelo)

około 1230 - około 1280
filozof
 

Henryk II Pobożny

1196/1207 - 1241-04-09
książę śląski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr

brak danych - 1198
arcybiskup gnieźnieński
 

Pełka (Fulko)

brak danych - 1258-04-05
arcybiskup gnieźnieński
 

Grzymisława

XII/XIII w. - 1258, po 13 VI
księżna krakowsko-sandomierska
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.